Elvarázsolt kastélykert a Petofivárosban

2010. szeptember 2. - Popovics Zsuzsanna



Egy utazás emlékképei - ezt a címet adná mediterrán hangulatú, díszfalakkal határolt, gazdag növényzetű kertjének Csáky Lajos festő- és grafikusművész. Több mint húsz éve építi, csinosítja birodalmát.

   

Kecskeméten, a Petőfiváros egyik csendes utcájában járunk. Ki gondolná, hogy az elhanyagolt szőlők helyén kimért egyentelkek egyike ma leginkább elvarázsolt kastélykertre emlékeztet. A házigazda az előkertben fogad, ahonnan kovácsolt vaskapun át jutunk a dús növényrengetegbe.

- Ezt a míves, egyedi mestermunkát egy régiségkereskedőtől vásároltam, mint sok mást is itt a kertben. Annyi különbséggel, hogy helybe hozta, nem hurcolta tovább, rám kínálta - meséli a virágmintás, szecessziós kapu históriáját a kert gazdája. Emlék és történet számtalan akad: imádkozó kőangyal, sváb feliratú síremlék, kőbe faragott virágcsokor, évezredes, megkövült fagyökérzet. Mindegyiknek helye, funkciója van: gyönyörködtet.

- Ahogy ideköltöztünk, a királydinnye és szőlőmaradványok helyén mi is a hagyományos, inkább park mint kertszerű megoldást követtük: nyírt pázsit, körülötte, a kerítés mentén növények - eleveníti fel a kezdeteket Csáky Lajos. - A nyolcvanas években, külföldi útjaimon sorra látogattam a spanyol, olasz magánkerteket, ott szerettem bele a kőbe, a bontott téglába, a mosott kavicsba.

A szép megoldások újabb ötleteket szültek, amiket meg is valósított saját kertjében. Aprólékosan megtervezte, majd egy hozzáértő kőművessel megépíttette. Archaizált díszfalak, harangláb, erkélyszeru terasz, vasrácsok, mozaikos kerti utak - ezek adják a kert szerkezetét, amin szerteágaznak, burjánzanak a változatos, forma és nem fajta szerint választott növények, cserjék és indák.

Feleségével korábban akármerre jártak az országban, vettek valamilyen növényt. Nem exkluzívat, sokszor azt sem tudták, mi a neve szerzeményüknek, odahaza néztek utána a növényhatározóban. Néhány éve már nem vesznek újakat, magról szaporítják kedvenceiket.

   

- Húsz éve előfizetek egy francia kertészeti folyóiratot, abból tanultam, hogy a kertnek egyéniséget kell adni - folytatja a művészből lett kertész. - Nem tudok franciául, a képek azonban magukért beszélnek. Míg a Széchenyivárosban laktunk, a negyedik emeleten, két növényt nem tudtam egymástól megkülönböztetni.

A kertgazda ma sem gyűjti a növényeket, nem törekszik a sokféleségre. Spontán választ, ami éppen megtetszik. Úgy tapasztalta, nem érdemes drága növényre költeni, gyakran a legolcsóbbak a legmutatósabbak. A birsalma kétszer ékeskedik: tavasszal virágaival, ősszel illatos gyümölcseivel. A szőlőinda makacs: kiirtották, bebetonozták, mégis előbújt, több méter magasra szökött. A fóliával bélelt kerti tóban a szibériai nőszirom tavasszal másfél hónapig ontja sárga virágait. A rózsák egész nyáron nyílnak. A vadszőlő ősszel naponta változtatja színét, ami ma sárga, holnap rozsdavörös, utána barnába hajló. Csupa szín, csupa forma minden, vizuális embernek maga a csoda. A művész nem titkolja: növényei modelljei is, sokukat megörökíti vásznain.

A cikk eredetileg a PN-online-on jelent meg.